top of page
wdwdwdwd.PNG

Mart 2020 ayı içerisinde ülkemizde başlayan korona virüs salgınından sonra,diyaliz merkezimizde Sağlık Bakanlığı ,

                     İl sağlık ve İlçe Sağlık Müdürlükleri ,bilgi ve uyarıları doğrultusunda aşağıda belirtilen  tedbirler alınmıştır.

1-Tüm hasta ,hasta yakını ve personele korana virüs ve korunma tedbirleri hakkında kapsamlı eğitim verilmiştir.

2-Hasta yakınlarının gerekli olmadıkça diyaliz merkezlerine gelmemeleri tembih edilmiştir.

3-Hasta ve hasta yakınlarına, evlerinde sosyal mesafe kurallarına uymaları,ev halkı dışında hiç kimseyi evlerine almamaları,başka evlere ziyaretlere gidilmemesi konusunda bilgiler verilmiş olup,temizlik ve hijyene daha fazla önem verilmesi  gerekmektedir.

4-Her akşam telefon ile hasta ve evde temas halinde olduğu kişiler (yakınları,bakıcıları vb. ) aranarak hasta durumları kontrol edilmekte ,solunum şikayetleri Yüksek ateş ,öksürük ,nefes darlığı açısından sorgulanmaktadır.Ayrıca  telefonlara mesaj gönderilerek uyarılar bildirilmektedir.

5-Diyaliz Merkezimizde alınan tedbirler doğrultusunda ,merkezimiz temizliği ve hijyeni daha sık aralarla yapılır hale geldi,diyaliz cihazları dezenfektasyon prosedürleri maksimum düzeyde uygulanmaktadır.Seans aralarında tüm alanlar havalandırma yapılmaktadır. Dezenfektasyon püskürtme makinesi alınarak gün içinde kişilerin olmadığı alanlar,hasta yatakları,el değen her yer, akşamları da yapılan temizlik sonrası tüm merkez  dezenfekte edilmektedir.

6-Diyaliz merkezimizin girişine şifreli kilit taktırılarak,girişler tamamen kontrol altına alınmış,kargo kuryeleri,eczacı elemanları,malzeme getirenler vb. içeriye alınmadan kapıdan görüşülerek işlemlere yapılmaktadır.

7-Personellere sağlık  güvenliği sağlanması açısından,hasta ile direkt muhatap,Doktor,hemşire,hasta yaşlı bakım elemanına  ,maske,gözlük,koruyucu önlük,bone,eldiven verilmiştir.Sağlık personeli dışındaki tüm çalışanlara eldiven,maske verilmiştir.

8-Hastalara daha fazla önlem açısından yiyecek ve içecek dağıtımına sınırlamalar getirilmiş,sadece güvenilir markalar olan paketli son kullanma tarihlerine dikkat edilerek yiyecek ve atıştırmalıklar verilmektedir.Bu konuda personel yiyecek ve içeceklerine de aynı kurallar getirilmiştir.

9-Hergün hasta,hasta yakını ve çalışan personelin girişte çıkışta ateşleri ölçülerek kayıt altına alınmakta olup,tüm

hastalar ve personel  Mesul Müdür -Sorumlu hekim tarafından her seansta muayene edilmekte,diyaliz merkezi dışındaki zamanlarda ateş,öksürük,kas ağrısı,nefes darlığı,ishal durumlarında ilgili Doktoru veya hemşireyi telefonla aramak suretiyle bilgi vermeleri ,danışılması  istenmiştir.Ayrıca enfeksiyon bulaşma yolları,el hijyeni ,solunum hijyeni ve kişisel  koruyucu ekipmanlar hakkında bilgilendirilmekte olup prosedürlere uygun şekilde kullanımı sağlanmaktadır

11-Diyaliz esnasında Korona virüs semptomları gelişen hastalar hızla izole edilerek 112 ambulans ile ilgili sağlık kurumuna gönderilecektir.

12- Korona virüsü tanısı almış hastalar diyaliz merkezi yerine hastane ortamında diyaliz tedavisi almalıdır.

13-Korona Virüs bulaş nedeniyle misafir hasta olarak gelmek isteyen hastalara bulundukları diyaliz merkezlerinde    kalmalarının daha uygun olacağı anlatılarak ,bu süreçte misafir hasta alınmamaktadır.

14-Damar yolu sorunu izlenen hastalar korona açısından değerlendirilerek ,hastaneye gönderilirken bu konuda

cerrahi ekibe bilgi gönderilecektir.

15-Tüm çalışan personel mesai bitiminden sonra dışarıda dolaşmaması,misafirliğe gitmemesi evlerine misafir kabul edilmemesi,korona virüsten korunma tedbirlerinin tümünün,diyaliz merkezi dışında ve evlerinde dikkat edilmesi,başta kendisi ,ailesi ve merkezimiz hastaları ve mesai arkadaşları için çok önemli olduğu konusu tembih edilerek ,önlem  alma gerekliliği anlatılmıştır.

16-Korona virüs salgını nedeniyle ara seansta diyalize giren hastalar düzenlemeler yapılarak,Diyaliz Merkezine kendi imkanları ile gelemeyecekler  için servis düzenlemesi yapılmıştır.

17-Diyaliz merkezi servis  araçları her seans öncesi ve sonrası temizlenip dezenfekte edilerek,araçlarda el dezenfektanı,maske ve eldiven bulunmakta olup,servise binen herkese maske takma zorunluluğu vardır.

 

bottom of page